przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
57184 odwiedzin
Mieszkańcy podzielą aż 1,2 mln na swoje pomysły
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Na pomysły mieszkańców, realizowane w 2019 roku, miasto przeznacza pulę 1,2 mln zł. Trwają konsultacje uchwały określającej zasady miejskiego budżetu partycypacyjnego.

W porównaniu do poprzednich edycji, w projekcie regulaminu SBO 2019 znalazło się kilka istotnych zmian. Podniesienie puli do podziału do 1,2 miliona złotych (o 50 tys. więcej niż przed rokiem) to tylko jedna z nich. 
- Zmiana regulaminu to wynik m.in dyskusji o kształcie Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, stąd zawarte w nim propozycje wychodzą naprzeciw tym sugestiom – mówi zastępca burmistrza, Marek Fergiński.

Nadal obowiązywać będzie podział na tak zwane projekty duże (od 100 do 870 tys. zł) i małe (od 20 do 100 tys. zł), na które pula do podziału wyniesie 330 tys. zł. Dodatkowo w małych projektach pojawił się dolny próg wartości przedsięwzięcia. Sprecyzowano także charakter dużych projektów. Regulamin określa, że „musi to być zadanie takie jak: remont infrastruktury lub wydatek majątkowy”. Kolejne kryterium, dotyczące wszystkich zgłoszonych projektów, określa, że muszą one być „ogólnodostępne dla mieszkańców”.

Zmiany zasad SBO wypracował powołany przez burmistrza zespół opiniujący. W jego skład weszli: zastępca burmistrza Marek Fergiński (przewodniczący), przedstawiciele klubów radnych Selena Majcher (PiS) i Marcin Cichocki (SFS), przedstawiciel Sochaczewskiej Rady Sportu Piotr Cypel, Rady Działalności Pożytku Publicznego Marek Kosieradzki i Powiatowej Izby Gospodarczej Marek Stępowski.

Projekt uchwały dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Sochaczew. W sobotę siódmego kwietnia rozpoczęły otwarte konsultacje tego projektu. Uwagi co do kształtu uchwały określającej zasady Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 mieszkańcy mogą zgłaszać do 21 kwietnia. Opinie można składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego oraz drogą elektroniczną, poprzez platformę konsultacyjną: konsultacje.sochaczew.pl. Po zakończeniu konsultacji projekt uchwały trafi pod głosowanie na najbliższej sesji rady miejskiej.

Pomysły na konkretne projekty można będzie składać od 15 czerwca do 15 sierpnia. Mają do tego prawo wszyscy mieszkańcy Sochaczewa w wieku powyżej 16 lat oraz organizacje pozarządowe działające na terenie miasta. Następnie propozycje projektów trafią do właściwych wydziałów urzędu miejskiego, a ich pracownicy zweryfikują je pod względem merytorycznym. Kluczowe kryteria, które będą brane pod uwagę na tym etapie, to możliwość realizacji projektu w kolejnym roku kalendarzowym oraz to, czy dane przedsięwzięcie uda się wykonać na terenie będącym własnością lub we władaniu miasta. Poza tym wykonana zostanie wstępna wycena każdej propozycji oraz ocena możliwości zabezpieczenia w budżecie miasta na kolejne lata ewentualnych kosztów, które projekt będzie generował. Po ocenie merytorycznej zespół opiniujący dokona wyboru przedsięwzięć, które znajdą się na ostatecznej liście podlegającej otwartemu głosowaniu.

Głosowanie potrwa od 1 do 19 października. Podobnie jak w poprzednich latach przebiegnie dwutorowo. Wypełnione ankiety będzie można wrzucać do urn w wybranych punktach na terenie miasta lub uzupełnić je w formie elektronicznej na platformie internetowej budzet.sochaczew.pl. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Sochaczewa, który ukończył 16 lat. Każdy głosujący będzie mógł wybrać maksymalnie dwa projekty z listy. 
Wyniki poznamy 7 listopada. Do realizacji przeznaczone zostaną projekty, które uzyskają największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Sochaczewski Budżet Obywatelski 2019.
- Od pierwszej edycji budżetu udało się zrealizować kilkadziesiąt ciekawych projektów, to m.in. coroczne letnie kino plenerowe, nowe siłownie, place zabaw dla dzieci, boiska przy szkołach, boisko do plażówki w Chodakowie, plaża nad Bzurą. SBO to kopalnia ciekawych projektów, zatem nawet jeśli dobry pomysł nie zyska dostatecznej liczny głosów, staramy się go wprowadzić życie poza SBO. Tak było np. z placem zabaw przy Fabrycznej. Nie wygrał w głosowaniu, ale rok później wpisaliśmy go do budżetu miasta i od 2014 roku dzieci mają piękny, bezpieczny, ogrodzony plac zabaw – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Przypomnijmy, że jeszcze do końca tego roku zostaną zrealizowane zwycięskie propozycje z poprzedniej edycji SBO. Zakwalifikowano siedem projektów: remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej (300 tys. zł), bulwary nad Bzurą (530 tys. zł), wiaty rekreacyjno-piknikowe na bulwarach nad Bzurą (100 tys. zł), plac zabaw i siłownia na osiedlu Polna (100 tys. zł), angielski za darmo dla mieszkańców Sochaczewa (100 tys. zł), budowa progów zwalniających (20 tys. zł).

 

A A A
18.04.2018
godz.14:19
 
kontakt