przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
57181 odwiedzin
Tak dla trybun, SBO i linii turystycznej
27 kwietnia sochaczewscy radni spotkali się na XXXIV Sesji Rady Miejskiej. Przekazali pieniądze na darmowe kursy autobusów ZKM do Żelazowej Woli, większą kwotą wsparli projekt przebudowy stadionu przy Warszawskiej i ustalili na jakich zasadach wybierzemy projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rada dokonała kilku istotnych zmian w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta. O równy milion zmniejszono planowane wydatki na wykonanie odwiertu geotermalnego, gdyż jak wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, ratusz ma prawo odliczyć VAT od wydatków związanych z odwiertem. Do budżetu wprowadzono 1.089.000 zł stanowiące część ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej, a o 150 tysięcy zmniejszono pulę pieniędzy odłożoną na spłatę odsetek od kredytów i pożyczek. Zebrane w ten sposób środki przeznaczono m.in. na przebudowę stadionu miejskiego przy Warszawskiej (+ 2.150.000 zł). Zgoda radnych pozwoli burmistrzowi podpisać umowę z firmą, która wygrała przetarg na budowę trybun.

O niemal 54 tys. zł zwiększono tegoroczną dotację dla Zakładu Komunikacji Miejskiej. Połowa tej kwoty to pieniądze z kasy miasta, druga pochodzi z budżetu gminy Sochaczew. Dotacja jest w całości przeznaczona na darmowe przejazdy autobusami ZKM na trasie stacja PKP - Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. To specjalna, turystyczna linia, która kurować będzie od 5 maja do 15 października. W każdy wolny od pracy dzień, czyli soboty, niedziele i inne święta oznaczone w kalendarzu czerwoną kartką, w tę i z powrotem zaplanowano aż dziewiętnaście kursów. Oto szczegóły. Trasa z PKP do Żelazowej Woli, wyjazd spod dworca o: 8.40, 9.43, 10.40, 11.45, 12.53, 14.15, 15.10, 16.30, 17.30 i 18.30. Trasa z Żelazowej Woli pod dworzec PKP: 9.20, 10.06, 11.20, 13.20, 14.45, 15.40, 16.53, 17.54, 18.55.

Bez uwag przyjęto tegoroczne zasady Sochaczewski Budżet Obywatelski, na który wydzielono 1,2 mln złotych, czyli o 50 tys. więcej niż w ostatniej edycji. Na projekty duże zabezpieczono 870 tys., a małe 330 tys. Każdy mieszkaniec Sochaczewa, mający co najmniej 16 lat, swoje pomysły do SBO będzie mógł zgłaszać między 15 czerwca a 15 sierpnia. Otwarte głosowanie na najlepsze z nich odbędzie się od 1 do 19 października.

O niemal 100 tys. zwiększono wydatki na wykup gruntów pod drogi miejskie, a dwie szkoły otrzymały po ok. 7,5 tys. zł na przebudowę monitoringu wizyjnego. Szkoła Podstawowa nr 6 chce się zająć systemem monitorującym teren wokół budynku, a „trójka” założyć kamery skierowane na nowe boisko wielofunkcyjne.

Formalnością można nazwać dwie uchwały o przekazaniu powiatowi sochaczewskiemu pieniędzy na dwa projekty drogowe – 1,5 mln zł na remont drugiego odcinka Trojanowskiej i 820 tys. zł na przebudowę ulic Sienkiewicza, księcia Janusza i Towarowej w rejonie PKP. Wcześniej obydwie kwoty zapisano już w budżecie miasta na 2018 rok, ale do przekazania ich powiatowi niezbędne były jeszcze oddzielne uchwały potwierdzająca wolę radnych o współfinansowaniu tych robót.

Rada jednogłośnie zgodziła się sprzedać dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu, czyli PSS Społem, dwie działki przy ul. Warszawskiej. Większa z nich to parking naprzeciw kortów tenisowych. Zapadła też decyzja o wykupie kilkunastu małych działek przy ul. Wspólnej w Chodakowie, by miasto mogło postawić tam lampy i myśleć o utwardzeniu drogi asfaltem.

W sprawach różnych radny Adam Kloch pytał o wyniki przetargu na dostawę i montaż czujników monitorujących jakość powietrza w mieście. Wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski wyjaśnił, że wedle planu urządzenia będą cztery, zamontowane w Boryszewie (teren SP nr 2), za Bzurą (ŚDS), w Chodakowie (budynek hali sportowej) oraz w centrum miasta (teren SP nr 4 lub 6). Wyniki pomiarów będą podawane w czasie rzeczywistym na stronie miasta Sochaczew.pl, archiwizowane, dostępne dla wszystkich zainteresowanych przez całą dobę. Z kolei radna Halina Kuzińska, w imieniu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów dziękowała władzom miasta za udostępnienie seniorom hali sportowej w Chodakowie, za dobrą współpracę z ratuszem i pomoc, jaką otrzymuje to stowarzyszenie.

Na koniec głos zabrał radny Edward Stasiak, który odniósł się do wiadomości sprzed kilku dni o pozyskaniu przez miasto 8 milionów unijnej dotacji na rozwój transportu publicznego, zakup autobusów, wiat przystankowych, elektronicznych rozkładów jazdy czy biletomatów. Jak mówił, widać jak nasze miasto się zmienia. Trwają prace w parku przy szkole muzycznej, na ulicy Licealnej, Trojanowskiej, a wkrótce wykonawcy wejdą na następne place budów. Podkreślał, że w konkursie na eko-transport tylko dwa miasta przeszły przez sito i Sochaczew był w tej rywalizacji najlepszy na Mazowszu zyskując niemal maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia. Dziękował wszystkim, którzy pracowali nad wnioskiem i w ten sposób zbliżyli tegoroczne miejskie wydatki inwestycyjne do 50 mln złotych.

 

A A A
30.04.2018
godz.14:21
 
kontakt