przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
66935 odwiedzin
Park linowy czeka na otwarcie

Jeśli pogoda pozwoli, to od 1 maja będzie można korzystać z parku linowego w Chodakowie. Obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który znalazł już instruktorów gotowych do pracy. Znamy także cennik, godziny otwarcia oraz regulamin korzystania z obiektu.

Przypomnijmy, że park linowy zlokalizowany na obiekcie MOSiR przy ul. Chopina 101 to inwestycja powstała ze środków Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Koszt budowy obiektu wyniósł 545 tys. zł.

Dwie trasy i plac zabaw
Powstały jesienią ubiegłego roku park linowy składa się z trzech elementów. Trasa zielona jest skonstruowana z drewnianych platform oraz dziewięciu przeszkód linowych różnego typu. Ich długość wynosi od czterech do jedenastu metrów. Dystans całej trasy to 81 metrów. Szacunkowy czas na jej pokonanie dla niedoświadczonego użytkownika to ok. 25 minut. Oprócz przeszkód jest jeszcze zjazd tyrolski (20 metrów). Trasa czerwona, dla bardziej zaawansowanych, znajduje się na wysokości około pięciu metrów nad ziemią. To dziewięć przeszkód linowych o różnej konfiguracji oraz zjazd tyrolski o długości aż 90,5 metra. Jej łączna długość wynosi 166 metrów. Szacunkowy czas na pokonanie trudniejszego „szlaku” to ok. 40 minut. Trzeci element to „linowy park zabaw” dla dzieci złożony z dwunastu przeszkód położonych nisko nad ziemią, a korzystanie z niego nie wymaga zastosowania lin asekuracyjnych i będzie bezpłatne.

Przez pół roku, siedem dni w tygodniu
- Obiekt będzie dostępny sezonowo od początku maja do końca września. Jeśli pogoda będzie ładna nie wykluczam wydłużenia czasu jego działania do końca października. Park będzie czynny siedem dni w tygodniu od 10.00 do 18.00. Także w tym przypadku możliwe jest wydłużenie godzin pracy do 19.00 czy nawet 20.00. Zależne to będzie oczywiście od zainteresowania użytkowników – mówi Mieczysław Głuchowski, dyrektor MOSiR.

W trosce o bezpieczeństwo
Zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa, która stanowi integralną część regulaminu korzystania z parku linowego, z obiektu będą mogły korzystać osoby, których waga nie przekracza 130 kg, mają minimum osiem lat oraz sięgają ręką na trasach minimum do wysokości 150 cm. Osoby poniżej 18 roku życia muszę przebywać w towarzystwie osoby dorosłej.
Dwóch instruktorów jednorazowo będzie dbało o bezpieczeństwo osób korzystających z obiektu. Każdy wchodzący na znajdujące się nad ziemią przeszkody będzie musiał odbyć wcześniej krótkie szkolenie pod okiem pracownika obsługi parku. Korzystający z tras czerwonej i zielonej będą zobowiązani do podpięcia się uprzężą do liny asekuracyjnej i założenia na głowę specjalnego kasku. Przed pokonaniem zjazdu tyrolskiego należy dodatkowo wpiąć specjalny bloczek na linę asekuracyjną.
Przy niesprzyjających warunkach pogodowych, np. bardzo silnym wietrze, park będzie nieczynny. Kiedy wystąpią niesprzyjające warunki? Zdecydują o tym instruktorzy – podobnie jak ratownicy wodni na plaży wywieszający odpowiednią flagę.

Instruktorzy
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od kilku miesięcy poszukiwał osób zainteresowanych pracą przy obsłudze obiektu. Jak twierdzi dyrektor Mieczysław Głuchowski do tej pory zgłosiło się pięć osób. Wciąż zachęcą jednak innych, którzy chcieliby się podjąć tego zadania.
- Podobnie jak czas funkcjonowania parku, tak samo praca w nim będzie sezonowa. Oferujemy umowy zlecenia z płacą za godzinę. Zachęcam członków lokalnych stowarzyszeń sportowych, inne młode i wysportowane osoby, które chcą sobie dorobić w okresie wakacji. Jednym warunkiem jest brak lęku wysokości. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewni takiej osobie bezpłatne badania wysokościowe oraz szkolenie – mówi Mieczysław Głuchowski.

Cennik
Jak informuje dyrektor MOSiR będą dwa rodzaje biletów: na trasę wysoką (czerwoną) i na trasę średnią (zieloną). Ich ceny przedstawiają się następująco – trasa czerwona: bilet normalny 30 zł (z kartą mieszkańca 24 zł), bilet ulgowy 20 zł (z kartą mieszkańca 16 zł); trasa zielona: bilet normalny 20 zł (z kartą mieszkańca 16 zł), bilet ulgowy 15 zł (z kartą mieszkańca 12 zł). Ponadto dla grup powyżej 10 osób MOSiR oferuje 15 procent zniżki. Trasa niska, czyli linowy plac zabaw dla dzieci, pozostanie bezpłatna.

Pod okiem kamer
W połowie lutego teren parku linowego został objęty monitoringiem. Obiekt jest obserwowany przez cztery kamery, 24 godziny na dobę. Ma to zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale także działać prewencyjnie.
- Mieliśmy już takie zdarzenie, gdy młodzież przecięła drabinki, po których następnie dostała się na przeszkody znajdujące się kilka metrów nad ziemią. Wydarzyło się to jeszcze przed objęciem terenu monitoringiem. Teraz jeżeli zauważymy takie sytuacje, że ktoś korzysta z parku poza godzinami jego funkcjonowania, wraz z zarejestrowanym dowodem wideo, będziemy zgłaszać sprawę policji – informuje dyrektor MOSiR.

A A A
11.03.2020
godz.12:29
 
kontakt