przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
66934 odwiedzin
30 lat samorządu: budżet obywatelski
Od 7 lat z powodzeniem realizowany jest Sochaczewski Budżet Obywatelski. Propozycje inwestycji, wydarzeń, imprez sportowych zgłaszają m.in. organizacje pozarządowe i grupy mieszkańców. Inicjatywy wybrane w głosowaniu miasto realizuje w ramach wydzielonego funduszu. Obecnie jest to kwota 1,2 mln złotych.

Zadziwiające jest, jak zwykli mieszkańcy, kluby sportowe czy szkoły potrafią się zjednoczyć wokół jednego celu - budowy przyszkolnego boiska, placu zabaw na osiedlu, plaży miejskiej czy bulwarów nad Bzurą. Właśnie tak powstają społeczeństwa obywatelskie - inicjują działanie, zbierają podpisy i dbają o to, aby ich propozycja została zrealizowana. Miastu natomiast przybywa inwestycji, obiektów rekreacyjnych i wydarzeń kulturalnych, na których zależy mieszkańcom.

Przykłady można mnożyć, w ciągu siedmiu lat nazbierało się ich całe mnóstwo: kino letnie, parkingi przyszkolne, siłownie zewnętrzne, place zabaw, sekundniki na światłach, język angielski za darmo czy zrealizowany w ubiegłym roku park linowy.

Pandemia koronawirusa przeszkodziła w realizacji pomysłów wybranych na ten rok, m.in.: budowie parkingu i chodnika przy Szkole Podstawowej nr 6, modernizacji obiektów sportowych w Chodakowie, doposażeniu ogródka jordanowskiego przy 600-lecia czy zakupie defibrylatorów ratujących życie. Nie znaczy to jednak, że ich nie będzie. Władze miasta realizację projektów przesunęły na rok następny.

Przy zgłaszaniu projektów do budżetu obywatelskiego obowiązuje kilka zasad: kwota ich realizacji nie może przekroczyć ustalonej granicy wydatków, należy je zrealizować w trakcie roku budżetowego, propozycje inwestycyjne muszą dotyczyć terenu należącego do miasta. (sos)

A A A
31.08.2020
godz.13:32
 
kontakt